A Magyar Állandó Értekezlet 2004. november 11-i üléséről a Kossuth Rádió Határok nélkül című műsora november 15-én számolt be a helyszínen felvett nyilatkozatokkal. Az interjúkat Dezső János készítette. Az adás műsorvezetője Albert Gizella volt. Az alábbiakban e műsor szövegét tesszük közzé, szó szerint leírva
Műsorvezető
– Jó estét kívánok, Albert Gizella vagyok. Kudarccal végződött a hétvégi Magyar Állandó Értekezlet. A MÁÉRT történetében először fordult elő, hogy nem sikerült közös nyilatkozatot kiadni, mivel a felek nem jutottak egyetértésre a legfőbb napirendi pontban, vagyis abban, hogy mi legyen a válasz a kettős állampolgárság kérdésére a december 5-ei népszavazás során. A határon túli magyar szervezetek mindazonáltal megfogalmaztak és aláírtak egy közös nyilatkozatot, ám ez nem tartozik a MÁÉRT-ülés dokumentumai közé. A kettős állampolgárságot támogató nyilatkozatot Bugár Béla, a Szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke kezdeményezte. Ez arra hívja fel a december 5-ei népszavazáson résztvevőket, hogy mondjanak igent a kettős állampolgárságra. A MÁÉRT értekezletén Dezső János kollégánk készített összeállítást. Elsőként az MKP elnökét, Bugár Bélát hallják.
Bugár Béla, elnök, MKP
– A mi esetünkben szimbolikus jellege van, hiszen Magyarországgal egyszerre kerültünk az Európai Unióba, ugyanakkor azon államokban élő magyarok számára, amelyek még a schengeni határokon kívül rekedtek, ennek minimum az óriási jelentősége az, hogy ugye európai útlevéllel, magyar állampolgárságból kifolyólag magyar útlevéllel utazhatnak, ami egy kicsit tágabb teret nyit például a kapcsolattartásra. Látni kell azt, hogy amennyiben a népszavazás elutasító volna, vagy netán nem volna sikeres, ami még a kisebbik rossz, de mind a kettő beindíthat az egyik oldalon egy asszimilációs folyamatot, elsősorban azon országok magyarjai közt, amelyek még nem kerültek be az Európai Unióba. És másik oldalon viszont kiválthat a többségi nemzet részéről egy olyan fajta reakciót, hogy na most, akkor csöndbe legyetek, kussoljatok, mert hiszen odahaza sem akarnak benneteket. Ettől nagyon félünk, meg kell mondanom őszintén, mert ez nem arról szól, hogy hogyan lehet közösen magyarnak maradni szülőföldünkön, hanem egyfajta lemondást jelentene.
Műsorvezető
– A Bugár Béla által kezdeményezett, a kettős állampolgárságot támogató nyilatkozatot az MSZP és az SZDSZ nem írta alá. Kuncze Gábor, szabaddemokrata pártelnök, ezt munkatársunknak, Dezső Jánosnak így indokolta:
Kuncze Gábor, elnök, SZDSZ
– A Szabaddemokraták Szövetsége álláspontja továbbra is az, hogy végiggondolatlan és felelőtlen a kezdeményezés. Arra kényszerítené a választópolgárokat, hogy olyan kérdésben foglaljanak állást, és igen szavazattal döntsék el, amiről semmit nem tudnak valójában, mert nem tudják, hogy mik a lehetséges következményei, nem tudják mi a tartalma a külhoni állampolgárságnak, és a vitában engem senki nem győzött meg arról, hogy tudná, hogy miről beszélünk. Az pedig, hogy most szavazzanak igennel a választópolgárok, aztán majd meglátjuk, hogy mit kezdünk ezzel a helyzettel, számunkra nem elfogadható, ezért továbbra is azt mondjuk, hogy menjenek el az emberek, és szavazzanak nemmel erre a kérdésre. Az, hogy a parlament minél előbb tűzze napirendre ezeket a kérdéseket, és vitassa meg, az számunkra támogatható, hiszen válaszokat természetesen kell adni.
De hagy tegyem hozzá, hogy amikor Magyarország és Szlovákia csatlakozott az Európai Unióhoz, akkor mi sokkal fontosabb kérdésnek tartanánk annak a MÁÉRT-on történő megvitatását, hogy mi következik ebből a Kárpát-medencében élő magyarság számára, hogy tudjuk ennek az előnyeit minél inkább a magunk számára kihasználni, hogy tudunk a határokon átívelő gazdasági együttműködésből profitálni, és milyen módon tudjuk a határon túl élő magyarok számára is kihasználni a kohéziós alapokban rejlő támogatási lehetőségeket. Nincs más út ugyanis, mint az európai integráció a határon túli magyarság számára is, s éppen ezért javasoltuk egy, a MÁÉRT-en belül létrehozandó Európai Integrációs Bizottság felállítását, amelynek tagjai lehetnének azok a politikai szervezetek, amelyek most ott vannak már az Európai Parlamentben, vagyis a négy magyarországi politikai párt kiegészülve a szlovákiai koalíciós párttal, és ebbe a munkába bevonva azon határon túli szervezetek képviselőit, akik még nem csatlakoztak, de hamarosan csatlakozni fognak, mint például Románia vagy Horvátország, és természetesen azokat is, akik számára a csatlakozás sajnos később nyílik meg, hogy együtt, közösen dolgozzunk azon, hogy mit is jelent az alkotmányos szerződésben a kisebbségre vonatkozó megállapítás, hogy hogy tudjuk közösen képviselni a kisebbségi érdekeket az Európai Unión, ha tetszik, az Európai parlamenten belül. Hogy az integrációfolyamat előnyeit hogy tudjuk minél inkább kihasználni magunk számára, és hogy tudjuk ezeket valódi gazdasági előnyökké kovácsolni. Hiszen abban is egyetértés volt, hogy a cél a szülőföldön maradás erősítése. Ez a mi megítélésünk szerint határozottabb gazdaságpolitikát, a gazdasági felemelkedés lehetőségnek a biztosítását jelenti. Nem vagyunk meggyőződve arról, hogy a magyar útlevél, vagy akár a kettős állampolgárság ösztönzi a szülőföldön maradást. Szerintünk ennek az ellenkezője lehet az igaz. Ha igaz, hogy az európai integráció jelenti valójában a lehetséges megoldást a Trianon által okozott traumára, akkor annak is igaznak kell lennie, hogy erről kell vitatkoznunk, és nem pedig súlyos feszültséggel teli szimbolikus kérdésekről.
Műsorvezető:
– Németh Zsolt, fideszes politikus egyeztetést javasol. Talán még nem késő. Németh Zsolt
– Mi a legfontosabb célunknak azt tekintjük, hogy december 5-én mindenki nyugodt szívvel és nyugodt lelkiismerettel mondhasson igent a népszavazáson. És ennek érdekében éltünk egy olyan javaslattal, hogy kezdődjön meg egy olyan egyeztetés, amelynek az eredményeként megszületik egy közös javaslat arról, hogy mit értünk mi ezen a határon túli magyaroknak nyújtandó állampolgárságon. Nyújtsuk be a parlamentnek, és azt hiszem, hogy ekkor mindenki számára már előre is meglesznek azok a garanciák, amelyeket oly szükségesnek gondolnak sokan. Még egy gondolat. Az igazi kockázata nem az igennek van. Az igennek azért nincs kockázata, mert továbbra is kétharmaddal tudja majd a parlament adott esetben eldönteni, hogy mi kerül bele, és mi nem kerül bele ebbe az állampolgárságba, amiről most beszélünk. Az igazi nagy kockázata a nemnek van. A nemnek, mert az végső soron azt jelenti, hogy szembefordítjuk egymással a magyarokat. Ahogy itt elmondtam, azzal, hogy a kormány azt mondja, hogy külhoni útlevél, és ha ezzel azt is mondja, egyfajta állampolgárság, és értelmezésünk szerint csak ez lehet a helyzet, akkor ma már nem arról vitatkozunk, hogy kell-e állampolgárság a határon túli magyaroknak, hanem arról vitatkozunk, hogy milyen állampolgárság jár a határon túli magyaroknak. Tehát a kormány, úgy tűnik, meghaladta azt a korábbi álláspontját, hogy csak egyfajta állampolgárságot ismer, ami azért furcsa volt azért is, mert a magyar jog ismer többfajta állampolgárságot, hiszen ma is azok, akik nem rendelkeznek életvitelszerűen magyarországi állandó lakóhellyel, azok egyáltalán nem is szavazhatnak a választásokon. Tehát ma is van olyan állampolgár, aki szavazhat és van olyan állampolgár, aki nem szavazhat. A törvénnyel kapcsolatos egyeztetést, hogy készítsük el, hogy mindenki nyugodtan szavazhasson majd igennel december ötödikén.
Erre vonatkozóan most született meg a Fidesz részéről a kezdeményezés, amit egyébként a határon túliak egyöntetűen pozitívan fogadtak, és sajnálatos módon egyelőre a kormánypártok ezt elutasították.
Műsorvezető
– Ágoston András, a VMDP elnöke szerint nem ártana a kettős állampolgárság a délvidéki magyaroknak, sőt javítana a magyar–szerb kapcsolatokon.
Ágoston András elnök, VMDP
– A vajdasági magyarság nyolc évvel ezelőtt, a Vajdasági Magyar Demokrata Párt kifejezte a kérését a magyar politikai elit felé a kettős állampolgárság ügyében. Azóta ezt a kérést a politikai szintéren megtartottuk, és voltaképpen most nagyon örülünk, hogy ilyen körülmények között a MÁÉRT-en ez témává vált. Jó persze az lenne, hogyha december ötödikén a népszavazás úgy indulhatna el, hogy a magyarországi politikai elit is, mert a határon túli politikai elit, az egyértelműen támogatja az igent, de ha a magyarországi politikai elit is meg tudna egyezni abban, hogy az igenre szólítanák föl a szavazókat, ez lenne, azt hiszem, ez lenne az egész nemzetnek a legjobb megoldás. Én biztos vagyok benne, hogy a vajdasági magyarság a kettős állampolgárság által megerősítve érezné magát, és azt hiszem, hogy a szerbekben föltámadó egészséges irigység voltaképpen helyreállítaná a jelenleg sajnos eléggé megromlott magyar–szerb viszonyokat. Ha a szerbek fölfogják, hogy mi a kettős állampolgársággal, az útlevéllel pillanatok alatt az EU vonalon, a magyar határon, nekik pedig ott kell állni előtte pedig vízumot kérni, talán nem is ingyen, szerintem ez nekünk nem lenne rossz, mert Balkánon különben ez nem új dolog, akinek bizonyos privilégiumi vannak, aki valahova tartozik nemzeti vonalon, azt tisztelik és kicsit irigylik, ami nekünk nem ártana. Szerintem kevesebbet vernének bennünket.
Műsorvezető
– A népszavazással kapcsolatos morális felelősségünkre hívja fel a figyelmet Kovács Miklós, a KMKSZ elnöke.
Kovács Miklós elnök, KMKSZ
– Az az álláspontunk, hogy nem a tartalmi kérdések a lényegesek, mármint abban a tekintetben, hogy mi lesz a majdani törvényben benne tételesen, hanem az, hogy hogyan sikerül átvészelni ezt a zuhatagot, vagyis magát a népszavazást, magát ezt az aktust, amelyben a magyar társadalom rokonszenvet vagy ellenszenvet fog irányunkban nyilvánítani. Minden variánst támogatunk, ami elősegíti azt, hogy kikerüljük a katasztrófát, mármint azt a morális katasztrófát, amit az jelentene, hogy a magyar társadalom egy ilyen gesztust tesz irányunkban, ami a legbarátságtalanabb gesztus lenne Trianon óta a határokon kívül rekedt magyarok irányába. A kárpátaljai magyaroknak már volt része egy alapszerződésben, aztán volt része egy státusztörvény kilúgozásában, ezeknek a Magyarország irányából jövő jelzéseknek nagyon komoly morális tömegpszichológiai hatása van. Ezektől féltem többek között az enyémeket is. Vagyunk olyan rossz helyzetben, hogy azt mondjam, ez még nem hiányzik hozzá. Minél erősebb a tartása a magyaroknak Kárpátalján, annál valószínűbb, hogy ki tudnak tartani, és annál valószínűbb, hogy itt tudnak maradni. Minden olyan tényező, ami a morális tartást, a jövőbe vetett bizalmat – annak a tudatát, hogy valaki, az anyaország van mögöttünk, azt – gyengíti, az rossz és ezeket a dolgokat mindenáron ki kell kerülni.
Műsorvezető
– Sikertelenül végződött-e a Magyar Állandó Értekezlet, és ha igen, mi a kudarc oka? Ezekre a kérdésekre felel Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke. A riporter továbbra is Dezső János.
Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke
– Az a tény, hogy nem sikerült a MÁÉRT résztvevőinek egy közös zárónyilatkozatban megegyezni, példátlan volt a MÁÉRT-ek történetében, és még inkább példátlan volt az, hogy gyakorlatilag bizonyos hazai pártpolitikai szempontok játszottak ebben közre, ugyanis a Magyarországi résztvevők december ötödiki népszavazással kapcsolatos álláspontjaiban megmutatkozó különbségek voltak azok, amelyek nem tették lehetővé a zárónyilatkozat aláírását. Ennek bizonyos szempontból, úgy érzem, bizonyos szempontból a határon túli magyar szervezetek, hiszen ez a zárónyilatkozat-tervezet, nagyon sok olyan konkrétumot is tartalmazott, amelyben egyébként egyetértés volt. A kormánynak azok a javaslatai, amelyek az elmúlt napokban láttak napvilágot, és itt részletesen miniszterelnök úr, illetve a kancelláriaminiszter úr által kifejtődtek, ezek természetesen megvalósulnak, és azt hiszem, nekünkerrekellkoncentrálni,ésnemfeltétlenülarra,amiegykifejezettenmagyarországi pártpolitika által befolyásolt ügy, amiben természetes lehetnek különböző álláspontok, de nem hiszem, hogy ez lenne a MÁÉRT-nak a feladata, ilyen csatározások színhelyévé válnia.
Riporter
– Az állampolgárság megadásának könnyítésével kapcsolatos népszavazás ügyében megmerevedtek az álláspontok, az igen és a nem ugyanígy fennmarad? Ez volt az oka konkrétan a zárónyilatkozat elmaradásának?
Bálint-Pataki József, a Határon Túli Magyarok Hivatalának elnöke
– Az eléggé világossá vált az első pillanatban is, hogy ebben a különböző magyarországi szereplőknek eltérő véleménye van. A zárónyilatkozat valójában arra irányul, hogy ezen álláspontok rögzítődjenek. Félő számomra, hogy volt olyan részvevő, és a tapasztalatok ebben megerősítenek, akik számára nem volt fontos, hogy a nyolcadik MÁÉRT zárónyilatkozattal érjen véget.
Műsorvezető
– Duray Miklós, a szlovákiai magyar koalíció pártjának alelnöke Bálint-Pataki Józsefnél sokkal sarkosabban fogalmaz, amikor úgy találja, nála diplomatikusabb kifejezéssel élve, hogy vízválasztó volt a hétvégi MÁÉRT. Mint azt kollégámnak, Dezső Jánosnak elmondta, a kudarcot is sejtette előre.
Riporter
– Duray úr. Milyen helyzet alakult ki a MÁÉRT értekezletén? Hogyan értékelné, azt, ami történt és azt, hogy nem sikerült egy közös zárónyilatkozatot elfogadni?
Duray Miklós
– Számomra ez nem meglepetés. Amikor a televízióban a képújságon elolvastam kb. 10 nappal ezelőtt Hiller István és Kuncze Gábor nyilatkozatáról a közleményt, hogy miben egyeztek meg, tehát, hogy arra fogják buzdítani a két párt szavazóit, hogy nemmel szavazzanak az ún. kettős állampolgárságra, akkor meg voltam győződve róla, hogy a soron következő MÁÉRT ülése lesz az egyik legnehezebb a MÁÉRT történelmében és… akár kudarccal is végződhet.
Riporter
– Úgy mondaná, hogy kudarccal végződött?
Duray Miklós – Nos, éppen azt akarom mondani, hogy ez egy látszólagos kudarc. Nincs közös nyilatkozat. Tehát nincsen egy olyan nyilatkozat, amit a MÁÉRT összes résztvevője aláírt volna. Viszont a nemzetpolitika szempontjából én ezt a helyzetet sikeresnek tekintem… Mert VÉGRE ELVÁLT A SZAR A VÍZTŐL, és ez a nemzetpolitikában nagyon fontos.
Műsorvezető
– Hasonló véleményének adott hangot Dudás Károly, a VMSZ elnökségi tagja is. Dudás Károly
– Az, ami megjelent a délvidéki magyar sajtóban, hogy magyarverés Budapesten, az most folytatódott. Azt vártuk, és nemcsak a mai napunk ment rá, hanem az éjszaka is. Valamiféle közös nyilatkozat minden MÁÉRT után megjelent. Most nem sikerült és próbálják különféleképpen magyarázni. Itt van a táskámban egy nyilatkozat, amelyet aláírt minden határon túli magyar szervezet és aláírt Orbán Viktor is, és Dávid Ibolya. Tehát tulajdonképpen csak ketten a Magyar Szocialista Párt és a Szabad Demokraták Szövetségének a képviselője nem írta alá. Én azt hiszem, hogy itt nagyjából az erőviszonyok is tükröződnek, és tükröződik az, hogy tulajdonképpen ki nőtt fel a határon túli magyarság gondjaihoz.
Riporter
– Ezek után mi lehet a folytatás? Dudás Károly
– Én bízom abban, hogy van folytatás. Egyébként bíztató jelek vannak, hiszen a kormány előterjesztett most egy javaslatot, a szülőföldön való boldogulás programját. Nyilvánvaló, hogy ezt a népszavazás sajtolta ki a kormányból. De hát így is üdvözöltük és bízunk, természetesen. Elsősorban abban, hogy annak ellenére, hogy ami itt történt, a népszavazás sikeresen fog végződni. S az anyaországi magyarság nagyobbik része fölnő a határon túli magyarság gondjaihoz. Kimegy, igennel fog válaszolni, és utána a mi meglátásunk szerint a szülőföldön maradás legfontosabb biztosítéka jelen pillanatban a magyar állampolgárság elnyerése és mellette pedig, a szülőföldön való maradás programjának a teljesítése.
Műsorvezető
– Dezső János Kollégám mikrofonja előtt most Szabó Vilmos politikai államtitkár. Szabó Vilmos
– A népszavazást tekintve, a résztvevők között a megítélésben éles különbség van. Ezeknek az érveknek, ellenérveknek az ismertetése, elmondása zajlott. Az érvek nem tudták azt a hatást kifejteni az ellenérvekre, hogy egy kompromisszumos megoldás született volna. Ezért e tekintetben a magyar állandó értekezlet nem tekinthető sikeresnek. Fennmaradtak az ellentétek. A magyar állandó értekezlet határon kívüli tagszervezetei, illetve a magyarországi parlamenti pártok parlamenti ellenzékhez tartozó pártjai fenntartották álláspontjukat és az igen mellett, a két kormányzó párt pedig fenntartotta álláspontját a nem mellett. Ezzel is magyarázható, hogy miközben a szülőföldön való boldogulásról folytatott vita, a kormány javaslatai többségében elnyerték a résztvevők támogatását. A közös zárónyilatkozat először a magyar állandó értekezlet történetében nem tudott megszületni, mert a tekintetben nem tudtak megegyezni a résztvevők, hogy ezt hogyan fogalmazzák meg. És sajnálatos, hogy az az elv, amely a szülőföldön való boldogulás, megmaradás eddig kompromisszumos erejét és hatását jelentette, egy konszenzusos erejét jelentette, megszűnt, mint összetartó erő lenni a magyar állandó értekezleten. Nem gondoljuk azonban, hogy ez veszélyeztetné az intézményt. Azt gondoljuk, hogy olyan precedens keletkezett, amikor a magyarságot foglalkoztató legfontosabb nemzetpolitikai kérdésekről fontos, hasznos, fő vonulataiban, nemzeti felelősséggel megközelítve folyt a megbeszélés és a tárgyalás. A tekintetben azonban, amely eddig hagyomány volt, hogy egy közös nyilatkozat születik, e tekintetben ez most nem sikerült.
Műsorvezető
– Hogyan lehet továbblépni a kudarcba fulladt MÁÉRT után? Erről Beszél Takács Csaba, az RMDSZ ügyvezető elnöke.
Takács Csaba
– A magyar állandó értekezlet konszenzuskereső és konszenzus nem találó ülés. Hiszen a legfontosabb aktuális kérdésnek az egyértelmű és konszenzusos elfogadását a december 5-ei népszavazáson az igen szavazatra való politikai közös akarat kinyilvánítását célozta meg, nem valósult meg. A kocka el van vetve. A nemzetpolitika szempontjából egy népszavazás részvételének és eredményességének kérdésére van bízva közel 3 millió határon túli magyar jövőképe. A határok módosítása nélküli nemzetünk újraegyesítésnek egy fontos stratégiai kérdése és az RMDSZ-nek magyarországi politikai pártokkal, továbbra is az lesz az első számú prioritása, hogy olyan következetes kommunikációs eszközöket használjon fel, melyeken keresztül ennek a népszavazásnak az eredménye pozitív legyen. Természetesen a miniszterelnök felszólalása bizonyos értelemben reményt ad arra, hogy talán bizonyos kérdésekben, akár kormányzati vagy törvényhozási eszközökkel tisztázni lehet azoknak a kérdéseknek a dilemmáit, amelyek a magyar választópolgárok jogos kérdéseire olyan válaszokat adnak, amelyeknek alapján az igen-szavazat vállalása és a nem-szavazat elutasítása lesz a döntő opció. Meg szeretném jegyezni azt, hogy a határon túli magyar szervezetek egy olyan közös álláspont kidolgozásán is dolgoztak, és ez megítélésem szerint nem a Magyar Állandó Értekezlet fő napirendi pontjainak rovására, hanem pontosan egy szolidaritásnak, egy együtt gondolkodásnak és együtt cselekvésnek a jegyében, amelynek az eredménye az lett, hogy a határon túli magyar szervezetek valóban aláírtak egy közös nyilatkozatot, ennek a közös nyilatkozatnak a határon túli magyar szervezetek aláírását követően az volt a logikája, és felkérjük a jelenlévő politikai pártokat, hogy csatlakozzanak hozzá, aki csatlakozott hozzá, aláírta, aki nem csatlakozott hozzá nyilván
nem ért vele egyet, ezzel az előterjesztéssel nem fogadta el. Ez nem képezte a Magyar Állandó Értekezlet napirendjét, hivatalos dokumentumaként, mint ilyen, nem került megvitatásra, viszont mi úgy gondoltuk, hogy kötelességünk úgy a magyar szavazópolgárok felé, legalább is a határon túli magyar közösségek álláspontját egy tiszta világos üzenetbe foglalni, és felkérni tisztelettel a választókat, hogy igennel szavazzanak. Ugyanakkor nagyon fontosnak, és ki szeretném hangsúlyozni, a jövőre vonatkozóan kiemelten szükségszerűnek tartjuk a kormány által előterjesztett szülőföld-programot. Reméljük, hogy ennek a programnak lesz folytatása, nem függ a népszavazás eredményétől, viszont az is egyértelmű, hogy a kettős állampolgárság megadása, valamint ennek a programnak a beindítása egymást kiegészítő program. Én úgy gondolom, hogy a kettős állampolgárság valamint ennek a programnak kiszélesítése az Európai Uniós csatlakozási lehetőségek alkalmazása, amely része ennek a programnak, kettő együtt valóban esélyt adhat arra, hogy az a népességcsökkenés, amely elsősorban a határon túli magyarokat tizedeli meg nyolcvankilenc óta, ez egy csökkenő tendenciát mutasson. Ezért az RMDSZ úgy ítéli meg, hogy a magyar Állandó Értekezletnek megvoltak a maga pozitív tapasztalatai, megvoltak a maga pozitív üzenetei, és talán lehet úgy is fogalmazni, hogy a magyar testvéreinkre, anyaországi testvéreinkre bízzuk a bölcs döntés lehetőségét, és reméljük, hogy ebben segítségükre tudunk lenni december ötödikén. Úgy érzem, hogy a magyar politikai elitnek a népszavazásig ez a legnagyobb felelőssége és feladata.
Műsorvezető
– Végezetül idézzünk fel néhány gondolatot Mádl Ferenc Köztársasági Elnöknek, jogászprofesszornak a megnyitón elhangzott beszédéből:
„Úgy gondolom, hogy jó lelkiismerettel ki lehet mondani, a magyar állampolgárság egyszerűsített feltételek melletti megadásának nincs jogi akadálya. Ezt a népszavazás kitűzött napja előtt egy teljes évvel elnöki javaslatban is közzétettem. Szeretném most megismételni, hogy sem a nemzetközi jog, sem az európai jog nem zárja ki a magyar állampolgárság kérelemre történő megadását, magyarországi állandó lakóhely, letelepedési engedély és áttelepülés nélkül sem. Én arra szólítanám fel Magyarország választópolgárait, vállaljanak közösséget azokkal a magyarokkal, akikkel a történelem egy nemzetbe rendezett minket, és akik szeretnék velünk ezt a sorsot megosztani, barátságban minden szomszéddal, és egységben az erősödő Európával.”
Kedves hallgatóink, Mádl Ferenc Köztársasági Elnök mondataival zárjuk mai adásunkat.