Elhangzott 2006.március 15-én Dunaszerdahelyen
„Engemet” már évtizedek óta „bánt” március tizenötödike tájékán néhány „gondolat”. Nem Petőfi „egy gondolatának” változatairól van szó, hiszen a forradalmat követő szabadságharc csataterei időben és térben messze vannak tőlünk. Ma egy esetleges elbukás szörnyű érzése bennünket már nem a romantika hőseinek „most vagy soha” életérzésével tölt el, inkább a kényszerű újrakezdés dühével. Amaz egynéhány gondolat, mely „bánt”, nem is az 1848. március 15-én megtörtént eseményekkel kapcsolatos, hiszen azok egyszeriek voltak. Csak ott – Pesten – és csak akkor történhettek meg. Csak akkor és ott lehetett megízlelni a sajtószabadság első gyümölcsét, a nyomdafestékszagú Tizenkét Pontot. Csak akkor és ott lehetett úgy a börtönéből kiszabadítani népakarattal Táncsicsoz, a politikai foglyot, hogy eközben ne folyjék vér. Csak akkor és ott, és sehol másutt és soha máskor nem lehetett hallani a Nemzeti dalt úgy a maga elsöprő erejével, mint a Pilvaxban vagy a Nemzeti Múzeum lépcsejéről. Csak akkor és ott lehetett megteremteni és megélni azt a hangulatot, mely megszülte nemzeti és polgári szabadságunk újabb értékeit, lehelyezte az újkori magyar társadalom alapjait.
Engemet inkább a forradalom első napja után bekövetkezett események izgatnak: a forradalom kibontakozása, a Tizenkét Pont sorsa, a márciusi követelések törvénnyé válása, a jobbágyfelszabadítás, a közteherviselés, a nemzetgazdaság fejlődése, a szabadság eszméje és alakváltozásai, a nemzet társadalmi átalakulása, a nemzetnek mint történelmi, kulturális, politikai alakulatnak az egysége, a forradalom elárulása a társnemzetek, illetve a Szent Korona egyéb – más nyelvű – alattvalóinak részéről, majd két évtized múltán önmagunk által. Egyszóval a forradalom célkitűzéseinek viszontagságai, az eszmének a Kárpát-medencei térség jövőjével és a magyar nemzettel kapcsolatos kérdései izgatnak.
Nem a szokás hatalma miatt ünnepeljük március tizenötödikét és azt a forradalmat, mely nemzeti történelmünk egyik legfontosabb eseménye volt.
A születésnapunkat sem csak azért ünnepeljük, mert szokássá vált, hanem mert megszülettünk, és ezen a napon esetleg nem azért köszöntjük édesanyánkat egy csokor virággal, mert illik, hanem mert életet adott nekünk.
Sokan viszonyulunk így március tizenötödikéhez.
A modern magyar nemzet születésnapja ez a nap. Ezért március tizenötödikén magunkat ünnepeljük és azt a forradalmat, amely megszült bennünket, pontosabban: újraszült minket – a magyar nemzetet.
A ’48-as forradalom óriási víziója volt a Kárpát-medence magyarságának, de egyúttal a legnagyobb vízválasztója is volt a térség népeinek és további történelmi együtt haladásuknak.
Erről ugyan nem szokás beszélni és némelyek szerint nem is ildomos, mert azt kell keresni, ami összeköt, és nem azt, ami elválaszt. De a tény az tény marad akkor is, ha nem akarjuk tudomásul venni. A XVIII. század végétől, a magyar felvilágosodástól és a harminc évvel később ránk köszöntő nemzeti megújhodástól kezdve alakult ki fokozatosan a velünk együtt élő népek sajátos nemzeti útja. A nemzeti és polgári forradalmunk már nem azon a népi egységen alapult, mint Rákóczi Ferenc szabadságharca, pedig annak győzelme esetén talán 1848-ban is másként zajlottak volna az események. Sőt, az sem téves feltételezés, hogy ha nemzeti forradalmunk nem kényszerül a szabadságharc lövészárkaiba, később másként zajlanak az események. De a megtörtént tényekkel nem lehet vitatkozni.
Akkor, március idusán és előtte két és fél évtizeden át már nem az alaktalan népet, az ország lakóit vagy az alattvalókat mutatta fel a történelem, hanem a nemzetet. Azt a hús-vér társadalmi alakulatot,.amelynek tagjai történelmi hagyományaik révén egy húron pendülhetnek, megértik egymást, ugyanattól az eszmétől lelkesülnek, maguk akarják uralni szülőföldjük javait, együtt óhajtják a közjót, a közterhek arányos viselését, és saját ügyeiket előbb-utóbb önmaguk akarják intézni.
Március tizenötödike lényege tehát az volt, ami ma is a nemzet egyik legfontosabb ismérve: a történelmi múlt megpróbáltatásaitól egybekovácsolt közösség, ennek a közösségnek a jelenben vállalt felelőssége és a jčivőépítés. Március tizenötödikében a történelmi, kulturális, politikai közösségnek a jövő iránti elkötelezettsége fejeződött ki .
Ama jövő iránt, melyet most éppen mának nevezünk.
Emiatt bántanak „engemet” a március tizenötödikével kapcsolatban feltoluló gondolatok és gyötrelmek.
Ma már tudjuk, az, hogy a forradalmat a „nemzetiségek” egy része elárulta, nem írható a forradalom politikusainak a rovására. A húrok egyike nem amiatt pattant el, hogy Kossuth nem vette komolyan Ludovít Štúr személyét, noha ő csodálta Kossuthot. Ismerjük ennek a kapcsolattörténetnek szerteágazó, pánszláv és egyéb mozgalmakba torkolló, több évtizedes politikai előjátékát. De azt is tudjuk, hogy Kossuth, illetve Görgey zászlaja alatt a tavaszi hadjáratban harcoló több tízezernyi szlovák honvéd sem elsősorban a forradalom eszméje iránti elkötelezettségből vette fel a fegyvert, hanem a hagyományos összetartozás és az alattvalói elkötelezettség miatt.
Ez utóbbi indítékok azonban megszívlelendők, ezekre lehet, vagyis lehetett volna alapozni olyan jövőépítő országos és állampolgári eszmét, melyet ma Nyugat-Európában nemzetállamnak neveznek. Erre Kossuth is csak később döbbent rá, noha párizsi nagykövete ezt már 1848-ban is sejtette.
Az 1848. március 15-én kirobbant forradalmunkat ebből a szemszögből tekintsük archimédeszi pontnak.
A forradalom és az azt követő események erről a magas pontról letekintve tiszták maradtak. Az utókorral gyűlik meg a bajunk, mert rosszul sáfárkodott, rosszul gazdálkodott az örökséggel.
Ebből a nézőpontból a legtöbb bajunk szemlátomást 1867-tel, az osztrák-magyar kiegyezéssel lehet. Nem azért, mert teret nyitott azoknak a nemzeti társadalmi erőknek és gazdasági törekvéseknek is, amelyek mozgatói voltak a reformkornak, hanem azért, mert nem őmiattuk jött létre. Nem azért van okunk az akadékoskodásra, mert 1868-ban újból megalkottak egy-két egyenjogúsítási törvényt, amelyet már meghoztak 1849-ben is, hanem azért, mert ekkor már mást igényeltek az érintettek. Nem azt hánytorgatjuk fel, hogy létrejött a kiegyezés, hanem azt, hogy a birodalomban nem vált modellértékűvé az eszméje, sőt rosszul megfogalmazott nemzethatalmi céljai miatt elindította a birodalom szétverését. Sőt az sem baj, hogy a kiegyezés után tizenhárom évvel életbe lépett egy állampolgársági törvény, de az már nemzeti ügy, sőt „casus belli”, hogy e törvény miatt vesztette el Kossuth Lajos a Magyar Szent Koronához való tartozását. Ez nemcsak azért volt baj, mert így Kossuth jogilag kitagadtatott abból a politikai közösségből, amelyből a nemzet sohasem közösítette ki őt, hanem azért is, mert akkor
egyedül neki volt megoldási javaslata a Kárpát-medence egyre bonyolultabbá váló viszonyainak rendezésére. Harminc évvel a szabadságharc elbukása után végleg becsapta az akkori magyar politika az ajtót 1848 eszmeisége előtt. Részint ez a tudatosan létrehozott állapot idézte elő a magyar nemzet 1920-ban bekövetkezett tragédiáját is.
Ezért nem véletlen, hogy máig is Széchenyit nevezzük a legnagyobb magyarnak és Kossuthot apánknak, de Deákot csak a haza bölcsének, aki ezt a címet azzal érdemelte ki, hogy megoldott egy feladatot. Munkája azonban nem bizonyult időállónak, valószínűleg ezért nem ünnepeljük a kiegyezést. Deák művéből nem sok maradt ránk a hirtelen fellendülő gazdaság pénzfeleslegéből épített csodás épületeken kívül. A nemzet és az állam újraindított korszerűsítése is megfeneklett a trianoni összeomlással.
1848. március tizenötöidike szemszögéből nem lehet megkerülni az 1956-os forradalmat sem. Ugyanis nemzeti történelmünknek e két világtörténelmet alakító eseménye összefüggésbe hozható. Nem csupán azért, mert mindkettőt az emberi és a nemzeti szabadság eszméje uralta, hanem azért is, mert mindkettő a nemzeti újjászületést és a nemzeti egységet tűzte ki céljául, és a nemzet újkori jövőjének terve, a nemzeti szabadság vágya és a nemzeti összetartás, a szolidaritás világlott ki belőlük.
Ezekhez az eszmékhez nemzetünk Trianon óta óvatosan viszonyul, azaz: félve. Sok félelem uralkodik bennünk. Ezért a magyarság elvesztette a demokrácia iránti természetes vonzódását és gátlásossá vált. Leginkább önmagával szemben alakultak ki gátlásai, s e folyamat szinte öngyűlöletté fajult. Egyébként – egy összeesküvési elmélet elfogadása nélkül – érthetetlen, hogy a kommunista időszakban miért éppen a magyarság körében irtották a nemzet egysége szerint való gondolkodást. És miért keltettek és keltenek félelmet a nemzet határon átívelő újraegyesítésére irányuló törekvések miatt a rendszerváltozás után a kommunista utódpártok, liberális csatlósaikkal együtt, azokat is szűkölésre kényszerítve, akikben megmaradt az egészséges, mások iránt Szent István-i türelmű nemzeti szellem.
Esetenként úgy látszik, mintha százötven évet visszapörgött volna történelmünk. Mintha a nemzet – kissé eszményiesített – megújhodásáért, azaz reformjáért küzdő negyvennyolcasok állnának szemben ma is a felfuvalkodott kapitalista fejlődést szem előtt tartó kiegyezéspártiakkal. Így fest ez a maradék Magyarországon, Erdélyben, a Délvidéken, de ilyen a helyzet a Felvidéken is, noha sikeresen titkoljuk.
A tudatos nemzetvédelmi politika, a társadalmi események és a természet azonban teremtenek időnként olyan helyzeteket, amelyekben – nem a forradalmi körülmények miatt – elemi erővel tör fel a nemzeti összetartozás érzése, átlépve a belénk rögzített politikai korlátokat.
A közelmúltban éppen 1988-ban és 1989-ben lehettünk ennek tanúi, részint a romániai falurombolás ellen kialakult és nemzetközivé vált tiltakozás miatt. Ennek az összefogásnak a széljegyzeteként engedtessék ideróni, hogy ezzel egy időben nem vettük észre, hogy a magyar perem más területein is ugyanez folyik, csendesen. A polgári és a nemzeti együttérzés megnyilatkozásának szakadt gátja ugyancsak 1989-ben, a romániai diktatúra megdöntésének idején, amikor szinte kilométerekben kígyózott a kolbász a Székelyföldre és pattogtak a gyógyszertabletták szerte Románia magyarlakta területeire. De ugyanez történt 2005-ben a székelyföldi árvíz alkalmával. A délszláv háború idején a maradék Magyarország mindenkit befogadott, és minden délvidékről menekült magyar otthonra talált. Az egész Kárpát-medencei magyarság összefogásával épült újjá Kórógy és Szentlászló lerombolt temploma. De 1947-1948-ban a csehszlovák-magyar lakosságcsere részint szintén a magyar szolidaritás megnyilvánulása volt. Ezek azonban a vészhelyzetek voltak.
A tudatos nemzetpolitikának, amely az 1848-as hagyományokat követi, más a tartalma. Ez egyrészt a státustörvény, mely 1920 óta először foglalta jogi keretbe a nemzeti összetartozást, még ha hiányosan is. De az is tartalma, hogy a nemzet egységéért áldozatokat kell hozni, ez pedig a szolidaritás törvényesítése nélkül elképzelhetetlen, e nélkül nem lehet elszámolni a parlamentnek. Es az a Magyar Igazolványok rendszere, mert – minden tökéletlensége ellenére – először jelenítette meg a nemzeti összetartozás törvénybe foglalt jelképét. Es – reméljük – megszületnek majd mindazok a kezdeményezések, törvények, melyek helyreállítják, és talán a nemzeti alkotmány is, mely helyreállítja a nemzet egységét oly módon, hogy összhangban legyen a nemzetközi joggal is.
Lehet, hogy megszállottja vagyok a nemzet ügyének, de 1848. március 15. alkalmával aligha lehet másról beszélni, hiszen az akkor meghirdetett célok nemcsak gazdasági felemelkedésünket, önrendelkezésünket, hanem a nemzet egységét is szolgálták. A honvédek a szabadságharc során ezt az eszmét vésték vérükkel a Kárpát-medence köveibe, és a hősi halottak sírjai ma is ezt üzenik nekünk, méltó és méltatlan utódoknak.
Ma „egy gondolat bánt engemet : meg tudok-e állni tiszta lelkiismerettel Széchenyi, Görgey és Kossuth előtt, az aradi tizenhárom és az Isaszegnél, Branyiszkónál vagy Pered határában hősi halált halt honvédek, vagy Fehéregyházánál eltűnt költőnk, Petőfi Sándor előtt.
Ez az elszámolás lesz majd a nagy nemzeti igazmondást vizsgáló kísérlet.
2006. március 15.