Mács József köszöntése

Szesztay Ádám kassai főkonzul és Duray Miklós közíró, címzetes egyetemi docens volt a díszvendége annak a szombati bátkai ünnepségnek, melyen a 85. születésnapját ünneplő Mács József írót köszöntötték.

macs_koszontes

Az előadásra április 23-án hazaérkezett a falu díszpolgára, az ünnepelt, Mács József író és felesége. Bátka község önkormányzata, a Csemadok helyi szervezete, az egyházközség és az alapiskola vezetősége két napos születésnapi programsorozatot rendezett az író tiszteletére. Másnap, április 24-én az ünnepi istentiszteletet 14 órától köszöntőműsor követi.

Mács József április 18-án töltötte be 85. életévét. Itthon, szűkebb pátriájában, az övéivel szeretett volna ünnepelni. Méltó kezdésnek bizonyult Boráros Imre monodrámája, melyet először adott elő Gömörben. A Kossuth-díjas színművészt, a Komáromi Jókai Színház örökös tagját a Szélfúvásban és a Bolondok hajóján c. regény főhősei ihlették. A darab a II. világháború utáni Csehszlovákiában egy magyar faluban játszódik. A kiragadott részletekből, ahogyan Medvigy Endre irodalomtörténész írja, a határokkal tagolt, múltjától megfosztott, nemzeti tudatában meggyengített magyarság meghasonlásának víziója sejlett fel.

Szesztay Ádám, Magyarország kassai főkonzulja felidézte pozsonyi éveit, amikor sokat találkozott Mács Józseffel. „Mintha nem is telt volna el közben bő egy évtized. Nagyon jó volt viszontlátni egymást. Nagyon jó emlékezni” – nyilatkozta. Köszöntőjében kifejtette, hogy nagyra becsüli Mács Józsefet és nemzedékét. „Egy teljesen reménytelen helyzetből tudták talpra állítani a magyarságot, hiszen a hontalanság éveit követően újra kellett szervezni a felvidéki magyar életet. Ennek nagyon fontos része volt az irodalom is” – mondta. Hozzátette, Mács József műveiből azt is megtanulhattuk, hogy milyen jelentős forrást jelentett az előző nemzedék eredményeinek a figyelemmel követése, feldolgozása. „Ez azért is lényeges, mert a mi nemzedékünknek is ezt kell tennie. Köszönjük, hogy tudunk meríteni abból az örökségből, amit a mi nemzedékünkre hagytatok”.

Duray Miklós emlékeztetett, hogy Mács József műveiben az emberi szó erejével minél teljesebben ábrázolta a felvidéki magyar életet, a hétköznapi emberek magatartását. „A felvidéki magyarság az elmúlt száz évben már nagyon sok íróembert adott, de nagyon kevés olyat, aki a valós életet ábrázolta, s a mélységből, a mindennapi életből táplálkozott. Mács József regényei ilyenek” – nyilatkozta.

A születésnapi nyitóünnepséget a község dísztermében sokan megtisztelték, köztük a környező falvak szervezeteinek és intézményeinek a vezetői. Eljött többek közt B. Kovács István, a Gömör-Kishonti Múzeumegyesület elnöke és Nt. Nagy Ákos Róbert, a Gömöri Református Egyházmegye esperese is. A vendégek közösen, Hencz Péter polgármesterrel megkoszorúzták a községháza előtti kopjafát, melyre Mács József tollából az Öröködbe, uram mottót vésték a millennium alkalmából. A műsort Gyurán Ágnes vezette.

Forrás: Homoly Erzsébet, Felvidék.ma

Megszakítás