Beszéd Antall József első köztéri szobra felállításának tizedik évfordulóján, 2006. április 2-án, Mányon
Antall Józsefre – ha rendszeres időközökben megemlékezünk róla – mint államférfira szoktunk emlékezni. Miniszterelnöksége idején sem az jutott róla elsőre az eszünkbe, hogy ő akkor a Magyar Demokrata Fórum elnöke volt, hanem hogy ő a magyar közjog szerint Magyarország miniszterelnöke, aki lelkileg (érzései és elhivatottsága szerint) tizenötmillió magyar miniszterelnöke kíván lenni. Így él emlékünkben mindmáig, és nem pártpolitikusként. Ezért sem szenteltünk igazán figyelmet azoknak az eszmefuttatásainak, amelyek a pártpolitikáról és a napi politikáról szóltak. Pedig ha újraolvassuk a pártpolitikáról szóló megnyilatkozásait, ezek tizenöt év távlatából is megszívlelendők.
Noha életének egy részét könyvek közé zárva élte le, orvostčirténészként, talán mégis többet tudott Antall József a kommunista diktatúrának kiszolgáltatott magyar társadalomról, mint korának ellenzéki szociológusai, akik elvesztek a részletekben, nem látván az egészet. Ebben nagy segítségére lehetett Eötvös József életművének alapos ismerete, hiszen szakmai érdeklődésének egyik gyújtópontja éppen ő volt, a XIX. század második felének egyik legnagyobb magyar társadalmi gondolkodója, aki Magyarország – akkor korszerűsödő, átalakuló-szervezetének a pulzusán tarthatta az ujját. Hogy e kútfőre támaszkodott, az nem volt véletlen, hiszen a magyar állameszme fejlődésére és Magyarország modernizálódására nézvést sok hasonlatosság volt, illetve van a XIX. század utolsó harmada és a XX. század eleje, valamint a XX. század vége és a XXI. század eleje között. Ezt a megállapítást feltehetőleg sokan vitatják majd, de annyi biztos, hogy szétesőfélben lévén, akkor is romjaiból kellett feltámasztani a magyar társadalmat, és most is azokból kellene. Ez akkoron sikerült is, noha a magyar modernizálódásnak
Trianon véget vetett, és ez egyúttal rávilágított a korszak – részint Eötvös által is felismert – hibáira. Most azonban, tizenöt évvel a kommunista hatalmi rendszer bukása után, az újabb modernizálódásban – mely a nemzet államhatárokon átnyúló újraegyesítését is jelenti – még mindig nem jutottunk érezhető sikerre. A magyarországi társadalmat a rendszerváltozás előtti korszakból átmentődött politikai szemléletet megörökölte politikai erők két- vagy három részre bontották, az elszakított magyarság pedig az 1990-es évek elejének hirtelen jött feleszméléséből mostanra – a kommunista időszakhoz képest is – még veszélyesebben szét van forgácsolva.
A kommunista hatalmi rendszer bukása utáni korszakban az új magyar modernizálódásnak eddig két nagy kísérlete történt meg. Itt az 1990 és 1994, valamint 1998 és 2002 közötti időszakra gondolok. Mind a kettő félbemaradt.
Az első kísérlet Antall Józsefhez kötődik.
A rendszerváltozás hajnalán, 1989. március 11 -én a Közgazdasági Egyetem aulájában elmondott beszédében – kezdő pártpolitikusként – feltette a politikai szerveződések mikéntjére vonatkozó kérdést: mozgalom legyen-e az MDF vagy párt? – Esetleg mindkettő?
Ez a kérdés az MDF első országos gyűlésén hangzott el, de nemcsak akkor volt időszerű, hanem most, tizenhét év múltán is az, mindazon vonatkozásában, ahogy akkor Antall József felvetette.
Volt ennek a kérdésnek akkor egy általánosítható tömeglélektani vonzata: a politikai párt iránti undor. Ezt az addigi egypártrendszer kényszerei váltották ki az emberekből. Kivételt csak azok jelentettek, akiknek az otthoni, illetve szülői környezetükben, esetleg életvitelként az az egy párt volt a természetes, mert az szolgálta az egyéni vagy érdekcsoport szerinti érvényesülésüket. Ennek tudható be, hogy Magyarországon az 1980-as években létezett ún. demokratikus ellenzék tagjainak jelentős része egy rövid mozgalmi állapot – a Szabad Kezdeményezések Hálózata – korszakát meghaladva már 1988 októberében pártot alapított – a Szabad Demokraták Szövetségét. Az MSZMP hasonló, de még súlyosabb érdek – a hatalomátmentés – miatt alakult át Magyar Szocialista Párttá.
Antall József tudta, hogy egy mozgalmi állapotban lévő politikai csoportosulással nem lehet sem állampolitikát, sem kormánypolitikát művelni – főleg nem olyan környezetben, amelyben a politikai szervezettséget és hatalmat az előbb nevezett két politikai párt szeretné uralni és kézben tartani.
Mint mondta: ,,…politikai pártra van szüksége Magyarországon a magyar nemzeti demokrácia politikai programjában gondolkodó erőknek is”.
Világosan látta, hogy a társadalom szétvert állapotban találtatik, ám a tömegek várják a megújulást, és várják, hogy megszólítsák őket, mert „Az annyiszor megcsalatott, az újjászületés lehetőségében még kétkedő magyar tömegek” egy újabb megcsalatást „sohasem bocsátanának meg”.
A társadalom újjáépítésének a szükségszerűsége és a hatékony pártpolitika megteremtésének a kényszere mondatta ki vele, hogy a Magyar Demokrata
Fórumot egyszerre kell működtetni mozgalomként és pártként. A nemzetépítést, a nemzet belső átalakítását a mozgalomnak kell végeznie, és az „a választások közötti időszakban mély felelőséggel végzi az aprómunkát, mert itt a demokráciát nemcsak intézményeiben ölték meg, hanem az emberekben is”.
Tudjuk, hogy az MDF alapítóinak egy része ezt rossz néven vette tőle. Noha a céljaik nem különböztek az (ívétől, a szemére vetették, hogy csak beült a kész szervezetbe, és azt mindjárt uralni akarta,. Antall József ugyanis világosan elmondta, még mielőtt az MDF elnökévé választották volna őt, hogy „az ő soraikban csak az igaz demokraták lehetnek, olyan igaz demokraták, akik vállalják a nagy örökséget, amit a hagyományos magyar nemzeti demokrácia jelentett, és amit a magyar történelmi liberalizmus jelentett”. Sőt, az MDF I. Országos Gyűlésén előadott beszédének második mondatában, minden kétséget kizáró hangsúllyal elmondta: az MDF „minden tagjának éreznie kell a reánk háruló nemzeti felelősséget a járható út kifürkészésében, a helyes irány meghatározásában és a nemzeti, társadalmi megújhodás vállalásában.” Erről szólt az első, a lakitelki sátorból hangzó üzenet is: a nemzetről, a nemzetnek a kommunizmus megdöntését követő újjáépítéséről. Az MDF-re nézve Antall József ezt így fogalmazta meg másfél évvel a lakitelki összejövetel után: az MDF-nek olyan néppárttá kell válnia, mint „amit a kereszténydemokrácia jelent Európában.”
Amikor az MDF elnökévé választották, 1989. október 22-én, beszédében ugyancsak arra a reményére utalt, hogy az MDF „egy modem parlamentáris párt és egy nemzetépítő szellemi politikai sokszínűségnek az egysége” lesz.
Ezt az eszmét Antall Józsefen, a kereszténydemokrata irányultságú nemzeti néppárt gondolatának hordozóján kívül, a mozgalom lelke és működtetője, a Lakitelek Alapítvány létrehozója, Lezsák Sándor tudta még képviselni.
Remélem, nem vagyok ünneprontó, sem hagyománygyalázó, ha ennek a reménynek ellenpólusaként felidézem Antall Józsefnek egyik – 1989 márciusában megfogalmazott – végzetszerű látomását: „Nem adhatjuk meg ellenségeinknek, ellenfeleinknek, de még riválisainknak sem a szakadás, a felbomlás kárörömét…”
Az MDF – valószínűleg az indulási energia által kialakult tehetetlenség miatt – nem tudott átalakulni kettős – népmozgalmi és pártpolitikai – szervezetté. Az alapja mozgalmi maradt, a csúcsvezetése pedig pártszerűvé vált. A kettő nehezen fért össze. Az első szakadás 1992-ben kezdődött, és 1993 január közepére mélyült el Csurka István nagyívű, Antall Józsefet és az MDF-centrumot bíráló cikkével. Bírálatának súlypontjában Antall József stabilitás-eszménye állt, azaz a fetisizált stabilitás, amelyért áldozatokat kell hozni. Csurkának látszólag igaza volt, de csak látszólag. Nem érezte, hogy Antall csupán a stabilitásnak szinte görcsös megóvását tudta védőpajzsként felemelni azokkal a kívülről jövő, nemzetközi méreteket öltő támadásokkal szemben, amelyek azért érték, mert nem vette be a kormányba az SZDSZ-t, és lerakta az új magyar nemzetpolitika alapjait, egyedül.
Később, Antall József halála, majd az MDF kormányzati bukása után az MDF több további pártra szakadt. Az MDF-nek mint mozgalomszerű pártnak a végét az jelentette, hogy 2004-ben kizárták a pártból igazi mozgalmi emberét és alapítóját, Lezsák Sándort. Ettől kezdve az MDF hátat fordított mind a lakitelki sátor szellemiségének, mind Antall József hagyatékának.
Mindez csak igazolja Antall József pártpolitikai és társadalompolitikai elképzelésének helyességét.
Gondoljunk vissza 1993. december 12-ére, mikor visszaadta lelkét teremtőjének. Politikai hagyatékát ellenzéke egyik vezérének, Orbán Viktornak a kezébe tette le, és ő a nép akaratából 1998-ban átvehette a kormányzást a nemzet maradék országában. Neki is ugyanazokkal az újraéledt kísértethadakkal és csaholó ebfalkákkal kellett megküzdenie, mint Antall Józsefnek-és ugyanazon okok miatt. De fiatalsága több ellenállásra és egészsége több időre adott neki lehetőséget. A 2002-ben bekövetkezett kormányváltás pedig kényszerű teret nyitott az Antall József által elképzelt kettős nemzetpolitikai szerveződésnek is. A polgári körök színében létrejött egy nemzetépítő mozgalom, a FIDESZ-Magyar Polgári Szövetség szervezeti alakjában pedig egy néppártszerű, keresztény nemzeti középpárt. Most, 2006-ban mindkét szerveződés ezt az Antall József által elképzelt feladatot tölti be, amíg szükséges.
Íme: Antall József pártpolitikusnak ez az egyik élő hagyatéka, és ez a nemzet közéleti erejének a folyamatossága.