Bonyolult, ellentmondásokkal és állandó változásokkal teli időszakot fog át Duray Miklós Változások küszöbén című kötete, amely az ismert szlovákiai magyar ellenzéki politikus válogatott beszédeit és interjúit tartalmazza.
Kilenc év (1989-1998) politikai történéseinek mérlege is ez a könyv, melynek legfontosabb periódusait, a politikai pártok és mozgalmak működésének hátterét világítják meg az egyes fejezetek.
Bár a beszédek központi témája az Együttélés politikai mozgalom működése és a szlovákiai magyar politikai élet, a könyv többet nyújt ennél: rámutat a cseh és szlovák kapcsolatok és ellentétek, az ország, a volt Cseh—Szlovák Szövetségi Köztársaság felbomlásának okaira is. Duray Miklós a folytonosság eszméjét hirdetve vallja, hogy csak az egységes politikai fellépés és a közös érdekképviselet vezethet a szlovákiai magyar nemzeti közösség céljainak megvalósításához. Írásait olvasva kibontakozik előttünk az az erőfeszítés, amelyet a mozgalom vezetőjeként az önálló magyar politizálás megteremtésében játszott, éppúgy az is, hogy elkötelezett híve az Európához való csatlakozás gondolatának. Tárgyilagos, sokszor kritikus hangvételben szól nemcsak a szlovákiai szlovák, de a magyar koalíció hibáiról, működéséről, sohasem feledve a kitűzött stratégiai célokat. A szlovákiai demokrácia bukását elemző írások hangvételét módosítja–árnyalja az a tény, hogy egyszerre cselekvő részeseként is higgadtan tárgyalja az eseményeket. A válogatást a politikus–szerző liberális ars politica eszményeit tükröző elmélkedése zárja.